Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu MOS 2023

Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu MOS 2023

Celje, 17. 9. 2023


Skupaj z Združenjem Ekoci smo sodelovali na sejmu MOS v Celju, kjer smo predstavili proces liofilizacije in projekt CRSIK. Na stojnici smo izvajali ozaveščanje o pomenu trajnostne pridelave in predelave hrane, obiskovalci pa so lahko preizkusili liofilizirane izdelke.


Posebnost naše stojnice je bila delavnica za testiranje in nadgradnjo liofiliziranih izdelkov. Z obiskovalci smo debatirali o različnih načinih uporabe liofiliziranih izdelkov ter skupaj raziskovali možnosti za ustvarjanje novih, inovativnih proizvodov. Poleg tega smo soorganizirali posvet na temo samooskrbe, kjer smo poudarili vlogo liofilizacije pri ohranjanju kakovosti pridelkov, zmanjšanju zavržene hrane in ustvarjanju trajnostne prehranske prihodnosti.


Sodelovanje z Ekoci je bilo pomemben korak k promociji lokalne hrane, inovacij in sodelovanja za trajnostni razvoj.

Nazaj
Sodelovanje z Žanom Groblerjem, s.p. v okviru projekta CRSIK

Sodelovanje z Žanom Groblerjem, s.p. v okviru projekta CRSIK

Žan Grobler, s.p.

Naslov: Pondor 8, Občina Tabor


Tabor, 15. 1. 2024


Projekt Center za razvoj in spodbudo inovacij v kmetijstvu (CRSIK) povezuje lokalne pridelovalce in podjetnike z inovativnimi tehnologijami, kot je liofilizacija, da bi spodbujal razvoj trajnostnih in kakovostnih izdelkov. Sodelovanje z Žanom Groblerjem, s.p., ki na svoji kmetiji vzgaja čilije in izdeluje pekoče omake, predstavlja odličen primer inovativnega pristopa k razvoju novih izdelkov.


Čiliji z dodano vrednostjo – testiranje liofilizacije

Žan Grobler je pridelovalec čilijev, ki so osnova za njegovo široko paleto pekočih omak. Skupaj smo izvedli test liofilizacije njegovih čilijev, kar je omogočilo razvoj novih možnosti za uporabo teh pridelkov. Liofilizirani čiliji so se izkazali kot izjemno kakovostna sestavina za različne namene, vključno z:


Posipi: liofilizirani čiliji, zmleti v prah, so idealni za uporabo kot začimbe ali okrasni dodatek k jedem.

Surovine za omake: ohranjene lastnosti liofiliziranih čilijev omogočajo, da se uporabljajo kot baza za omake, pri čemer zagotavljajo intenziven okus in dolgo obstojnost.

Dodatek k drugim izdelkom: liofilizirani čiliji so odličen dodatek za kombinacijo z različnimi prehranskimi proizvodi, kot so sir, krekerji ali mesni izdelki.


Povratne informacije in koristi liofilizacije

Žan Grobler je izrazil zadovoljstvo z rezultati liofilizacije. Poudaril je, da izdelki ohranijo visoko kakovost, svežino in značilno aromo čilijev. Glavna prednost liofilizacije je po njegovem mnenju odlična možnost dolgotrajnega shranjevanja brez izgube kakovosti, kar odpira vrata za ustvarjanje široke palete novih izdelkov. Dodana vrednost liofiliziranih čilijev je še posebej dragocena za razširitev ponudbe in doseganje novih trgov.


Priložnost za nove proizvode

Sodelovanje z Žanom Groblerjem je pokazalo, kako lahko liofilizacija pripomore k inovacijam v prehrambni industriji. Možnost uporabe liofiliziranih čilijev kot surovine ali dodatka ustvarja temelje za nove, edinstvene izdelke.


Projekt CRSIK s povezovanjem lokalnih podjetnikov, kot je Žan Grobler, spodbuja trajnostno in inovativno uporabo naravnih virov. Skupaj razvijamo nove pristope in izdelke, ki bogatijo ponudbo ter omogočajo širitev poslovanja z dodano vrednostjo. Žan Grobler, s.p., je dokaz, da se s sodobnimi tehnologijami in predanostjo tradiciji lahko ustvari nove priložnosti v lokalnem gospodarstvu.


S tem sodelovanjem projekt CRSIK krepi vizijo inovativnega kmetijstva v Savinjski regiji in širi obzorja za lokalne pridelovalce.


Nazaj
Sodelovanje z Ireno Brinovec v okviru projekta CRSIK

Sodelovanje z Ireno Brinovec v okviru projekta CRSIK

Irena Brinovec

Naslov: Gomilsko 18, Občina Braslovče


Tabor, 1. 2. 2024


Projekt Center za razvoj in spodbudo inovacij v kmetijstvu (CRSIK) je zasnovan z namenom spodbujanja inovacij, trajnostne pridelave in večje dodane vrednosti v kmetijstvu. Sodelovanje z Ireno Brinovec, predelovalko zelenjave, predstavlja enega od primerov uspešne povezave lokalnih kmetij z inovativnimi tehnologijami, ki jih projekt omogoča.


Irena Brinovec – tradicija in kakovost pridelave

Irena Brinovec je že dolga leta predana pridelavi kakovostne zelenjave in drugih pridelkov na svojem posestvu v Gomilskem. Njena ponudba vključuje širok spekter pridelkov, kot so krompir, fižol, šparglji, kumare, paradižnik, rdeča pesa, solata, korenje, zelje, koruza ter sveža jajca. Posestvo temelji na tradicionalnem načinu pridelave, obogatenem z elementi trajnosti in naravi prijaznega kmetovanja.


Liofilizacija česna in rdeče pese

Sodelovanje z Ireno Brinovec se je osredotočilo na liofilizacijo dveh njenih izbranih pridelkov – česna in rdeče pese. Proces liofilizacije omogoča ohranitev hranilnih vrednosti, barve, okusa in arome pridelkov, hkrati pa podaljšuje njihovo trajnost in uporabo. Liofilizirani česen in rdeča pesa sta izjemno praktična in vsestranska izdelka, primerna za kulinarične in prehranske namene, ter sta že našla svoje mesto med kupci, ki cenijo kakovostne in inovativne prehranske izdelke.


Inovacije za trajnostni razvoj

Projekt CRSIK omogoča, da kmetije, kot je posestvo Irene Brinovec, svoje pridelke nadgradijo s sodobnimi postopki, kot je liofilizacija. To ne le povečuje vrednost pridelkov, temveč zmanjšuje zavrženo hrano in omogoča dostopnost lokalno pridelane zelenjave skozi vse leto.


Krepitev lokalne skupnosti in trajnostne proizvodnje

Sodelovanje z Ireno Brinovec je zgled uspešne integracije lokalnih kmetij v sodobne trajnostne trende v kmetijstvu. Takšna partnerstva krepijo lokalno gospodarstvo, spodbujajo inovacije in povečujejo trajnostno naravnanost pridelave ter predelave hrane.

Projekt CRSIK tako ostaja pomemben člen pri razvoju inovativnih rešitev, ki ne le izboljšujejo kakovost izdelkov, temveč tudi krepijo sodelovanje med kmetijami in lokalno skupnostjo v Savinjski regiji.


Nazaj
Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu Altermed 2024

Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu Altermed 2024

Celje, 17. 3. 2024


Skupaj z Združenjem Ekoci smo se predstavili na sejmu Altermed v Celju. Dogodek je bil namenjen promociji zdravih načinov življenja, samooskrbe in trajnostnih praks.


Na stojnici smo predstavili proces liofilizacije, prednosti te tehnologije in njeno vlogo pri ohranjanju naravnih virov. Posebno pozornost smo namenili delavnici, kjer smo skupaj z obiskovalci testirali in nadgrajevali liofilizirane izdelke. Razpravljali smo o novih možnostih uporabe teh izdelkov v kulinariki in o idejah za razvoj inovativnih proizvodov.


Liofilizacija omogoča shranjevanje pridelkov brez uporabe konzervansov in dodatkov, pri čemer se ohranjajo njihova aroma, barva, hranilne snovi in naravna svežina. Obiskovalci so lahko degustirali liofilizirane izdelke ter spoznali, kako lahko ta tehnologija pomaga ohranjati sadje in zelenjavo lokalnih kmetov tudi izven sezone.


Altermed 2024 je bil čudovita priložnost za spodbujanje razprave o pomenu samooskrbe, shranjevanja naravnih pridelkov brez škodljivih dodatkov in sonaravnih pristopov k prehranski varnosti.

Besedilo gumba
Sodelovanje s Posestvom Najin vrt v okviru projekta CRSIK

Sodelovanje s Posestvom Najin vrt v okviru projekta CRSIK

Posestvo Najin vrt

Naslov: Podvin pri Polzeli 28, Občina Polzela


Tabor, 1. 4. 2024


Projekt Center za razvoj in spodbudo inovacij v kmetijstvu (CRSIK) prinaša sveže priložnosti za razvoj kmetijstva v Savinjski regiji, pri čemer ima pomembno vlogo tudi sodelovanje s Posestvom Najin vrt, ki ga vodita Andraž Kastelic in Maja Pevnik. Operacija, ki oživlja nekdanjo zbiralnico mleka v Taboru, se osredotoča na liofilizacijo, inovacije in izobraževanje, s čimer omogoča lokalnim kmetijam večjo dodano vrednost njihovih pridelkov.


Posestvo Najin vrt – mlada kmetovalca z vizijo

Andraž Kastelic in Maja Pevnik, nosilca dopolnilne dejavnosti na kmetiji v Podvinu pri Polzeli, sta mlada pridelovalca zelenjave, predana naravi in inovacijam. Njuna kmetija se ponaša z raznoliko pridelavo, ki vključuje šparglje, jagode, maline, česen, čebulo ter druge sezonske pridelke. Poleg sveže zelenjave razvijata tudi številne predelane izdelke, kot so vložnine, sokovi in namazi, pri čemer vedno iščeta ravnovesje med kakovostjo in naravno pridelavo.


Prvi koraki v liofilizacijo

Sodelovanje z Andražem Kastelicem se je začelo prav v okviru projekta CRSIK, kjer se je prvič seznanil s postopkom liofilizacije. Skupaj smo testirali liofilizacijo različnih pridelkov z njegove kmetije, kot so česen, čebula, šparglji, maline in jagode. Ti izdelki, ki ohranjajo naravno aromo, barvo in hranilne snovi, so kmalu našli pot do kupcev, saj so priljubljeni tako v moji ponudbi kot pod znamko Posestva Najin vrt.


Skupna predstavitev na kmetijskem sejmu v Komendi

Pomlad 2024 je prinesla prvo večjo priložnost za predstavitev našega sodelovanja širši javnosti. Na spomladanskem kmetijskem sejmu v Komendi, ki je potekal od 22. do 24. marca, smo skupaj predstavili liofilizirane izdelke. Predstavitev je požela veliko zanimanja obiskovalcev, saj so ti prepoznali kakovost in inovativnost izdelkov. Na dogodku so se pokazale številne možnosti za nadaljnje inovacije in razvoj novih izdelkov, ki bodo obogatili tako mojo ponudbo kot asortiman Posestva Najin vrt.


Andraž je liofilizirane izdelke že vključil v svojo trgovino, v prihodnje pa načrtuje še več. Vključitev liofiliziranih izdelkov v prodajni avtomat, ki ga bo postavil pred svojo hišo, je odličen korak k večji dostopnosti teh edinstvenih izdelkov za lokalne kupce.


Sodelovanje za prihodnost

Sodelovanje s Posestvom Najin vrt je čudovit primer, kako lahko projekt CRSIK spodbuja inovacije, povezuje lokalne kmetije in ustvarja dodano vrednost za pridelovalce. Skupaj z Andražem in Majo si prizadevamo, da bi s kombinacijo tradicije in inovacij okrepili trajnostno pridelavo ter lokalno gospodarstvo v Savinjski regiji.


Projekt CRSIK tako ostaja ključno stičišče za podporo kmetijam pri njihovem prehodu k bolj trajnostnim in inovativnim poslovnim modelom, ki spodbujajo kakovost, zmanjšujejo zavrženo hrano in podpirajo razvoj lokalnih skupnosti.

Nazaj
Sodelovanje s Kmetijo Žagar v okviru projekta CRSIK

Sodelovanje s Kmetijo Žagar v okviru projekta CRSIK

Kmetija Žagar

Naslov: Petrovče 254, Občina Žalec


Tabor, 15. 7. 2024


Projekt Center za razvoj in spodbudo inovacij v kmetijstvu (CRSIK) je zasnovan z namenom spodbujanja trajnostnega razvoja kmetijstva, uvajanja inovacij in povečanja dodane vrednosti lokalnih pridelkov. Kmetija Žagar, pod vodstvom g. Antona Žagarja, je eden izmed primerov, kako lahko inovativne tehnologije, kot je liofilizacija, prispevajo k ohranjanju kakovosti in dostopnosti sezonskih pridelkov skozi vse leto.


O kmetiji Žagar

Kmetija Žagar se ukvarja s pridelavo poljščin, zelenjave in sadja. Poleg tradicionalne pridelave so njihova posebnost tudi visoko kakovostni sadni pridelki, kot so jagode, maline in češnje, ki so osnova za različne predelane izdelke.


Liofilizacija sadja – ohranjanje sezonskih dobrot

Z gospo Sabino Žagar smo liofilizirali jagode, maline in češnje. Poseben poudarek je bil na češnjah, ki zaradi svoje kratke sezone predstavljajo izziv za tradicionalno prodajo. Liofilizacija omogoča, da domače češnje postanejo dostopne tudi v zimskih mesecih, pri čemer ohranijo intenzivno sladkobo, značilno aromo in vse hranilne snovi.

Rezultati liofilizacije so pokazali velik potencial za nadaljnjo uporabo teh pridelkov v različnih oblikah, kot so dodatek k slaščicam, granolam, kosmičem ali kot samostojen prigrizek.


Dodana vrednost sezonskim pridelkom

Liofilizacija predstavlja priložnost za kmetije, kot je Kmetija Žagar, da izkoristijo kratko sezono svojih pridelkov in jih spremenijo v trajne izdelke z visoko dodano vrednostjo. Češnje, ki bi sicer lahko ostale neizkoriščene zaradi omejenega časa obiranja in prodaje, postanejo zaradi liofilizacije edinstven izdelek, ki pritegne tako lokalne kot širše trge.

Sodelovanje s Kmetijo Žagar je odličen primer, kako lahko projekt CRSIK pomaga lokalnim kmetijam pri nadgradnji njihovih pridelkov in razvoju novih izdelkov. Kmetija Žagar s svojimi liofiliziranimi izdelki dokazuje, da tradicija in inovacije lahko hodita z roko v roki, kar bogati lokalno ponudbo in ustvarja nove priložnosti za trajnostni razvoj kmetijstva.

Z liofilizacijo pridelkov, kot so češnje, projekt CRSIK prispeva k zmanjševanju sezonskih omejitev, zmanjšanju zavržene hrane in povečanju dostopnosti kakovostnih lokalnih pridelkov skozi vse leto.


Nazaj
Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu MOS 2024

Sodelovanje z Združenjem Ekoci na sejmu MOS 2024

Celje, 22. 9. 2024


Skupaj z Združenjem Ekoci smo ponovno nastopili na sejmu MOS v Celju. Na stojnici smo nadaljevali z izobraževanjem o prednostih liofilizacije in pomenu lokalne samooskrbe. Poleg degustacij in prodaje liofiliziranih pridelkov smo pripravili tudi delavnico za testiranje in nadgradnjo liofiliziranih izdelkov. Obiskovalci so aktivno sodelovali pri iskanju novih načinov uporabe teh izdelkov ter prispevali svoje ideje za izboljšave in inovacije.


Sodelovanje je vključevalo tudi posvet o prehranski varnosti, kjer smo razpravljali o vlogi liofilizacije pri zagotavljanju le-te. Združenje Ekoci je s svojimi projekti, kot so izmenjevalnica semen, skupinski vrt in eko vrt, pomembno prispevalo k ozaveščanju o pomenu lokalne pridelave hrane in trajnostnih praks.


MOS 2024 je bil še en dokaz, kako lahko z združenimi močmi lokalnih akterjev spodbujamo trajnostni razvoj, ozaveščamo o pomenu samooskrbe in gradimo odgovorno prehransko prihodnost.

Besedilo gumba
Sodelovanje z Aleksandrom Skokom v okviru projekta CRSIK

Sodelovanje z Aleksandrom Skokom v okviru projekta CRSIK

Skok Aleksander

Naslov: Miklavž pri Taboru 13, 3304 Tabor


Tabor, 30. 10. 2024


Projekt Center za razvoj in spodbudo inovacij v kmetijstvu (CRSIK) se osredotoča na spodbujanje trajnostne pridelave in dodane vrednosti v kmetijstvu ter na uporabo inovativnih pristopov, ki pomagajo lokalnim kmetijam bolje izkoristiti svoje vire. Sodelovanje z Aleksandrom Skokom, nosilcem dopolnilne dejavnosti na kmetiji v Miklavžu pri Taboru, je eden od primerov, kako lahko projekt prispeva k preobrazbi tradicionalnega kmetovanja.


Potencial neizkoriščenega sadja na kmetijah

V spodnji Savinjski dolini številne kmetije tradicionalno temeljijo na živinoreji, z osredotočanjem na proizvodnjo mesa, mleka ali jajc. Na teh kmetijah pogosto najdemo bogate nasade sadnih dreves, posajenih mnogo generacij nazaj. Te kmetije se skozi desetletja in celo stoletja prenašajo med generacijami, sadna drevesa pa so naravno podedovano bogastvo, ki pričajo o zgodovini in tradiciji.


Žal se je osrednja dejavnost na kmetijah v preteklih letih spremenila, sadjarstvo pa ni več v ospredju. Čeprav so drevesa preživela čas in so še vedno vir kakovostnega sadja, to pogosto ostaja neizkoriščeno. Večina pridelka služi zgolj lastnim potrebam kmečkih družin, medtem ko večje količine sadja propadejo na njivah, saj zanje ni razvitih ekonomskih modelov predelave ali prodaje.


Sodelovanje s kmetijo Skok

Za poskusno liofilizacijo mi je gospod Skok podarili gajbico sliv, ki so bile pridelane na njegovih drevesih. Slive so bile pobrane ob optimalni zrelosti in niso bile tretirane s pesticidi, saj na kmetiji za sadje ne skrbijo z namenom trženja. Rezultat liofilizacije je bil odličen – slive so bile izjemno okusne, z intenzivno aromo, ohranjeno naravno sladkostjo in brez kakršnihkoli dodatkov.


Cilji za leto 2025 – mešanica lokalnega sadja

V prihodnjem letu 2025 načrtujemo, da bomo na podlagi sodelovanja s kmetijami, kot je kmetija Skok, razvili mešanico liofiliziranega lokalnega sadja, ki bi sicer propadlo na njivi. Ta mešanica bo predstavljala inovativen izdelek, ki ga bomo ponudili na trgu. S tem bomo ne le zmanjšali količino zavržene hrane, temveč tudi ustvarili dodano vrednost iz sadja, ki že raste na lokalnih kmetijah.


Da bi ta cilj dosegli, bodo kmetije uredile potrebno dokumentacijo, ki bo omogočala odkup tovrstnega sadja za predelavo. S tem korakom bomo kmetijam omogočili dodatni vir prihodka ter spodbudili trajnostno rabo naravnih virov.


Trajnostno sodelovanje

Projekt CRSIK se s tovrstnimi iniciativami povezuje z lokalnimi kmetijami in jim omogoča prehod na trajnostne in inovativne poslovne modele. Aleksander Skok in njegova kmetija sta lep primer, kako lahko tradicionalno kmetijstvo z inovacijami ustvari nove priložnosti in obogati lokalno skupnost.


Skupaj s kmetijami, kot je kmetija Skok, projekt CRSIK ustvarja temelje za bolj trajnostno prihodnost kmetijstva v Savinjski regiji in širše.


Nazaj

Nakupovalna košarica

    Vaša košarica je prazna